Blog

Mi az a tarot kártya és mire való?

2024.02.23 13:25
Mi az a tarot kártya és mire való?

A tarot kártya sokak szemében egyszerű “jóskártya”, pedig egyáltalán nem erről van szó. Egy ilyen pakli nem világosít fel minket a jövőnkről és a jövőben történő eseményekről, hanem inkább abban segít, hogy jobban felismerjük az aktuális körülményeinket, segít a szemünk elé terelni azt, ami épp fontos.

A tarot kártya nem egy játék. De akkor mi?

A kínálatunkban rengeteg terméket találhatsz. Itt a blogbejegyzések között már írtunk korábban többféle játékról és sporteszközről, kitértünk a sakkra, néztünk beltéri és kültéri termékeket egyaránt, de a tarot kártya különbözik mindentől, amiről eddig szó volt. Nem összekeverendő a tarokk kártyajátékkal!

Aki nem hisz benne, vagy egyszerűen csak nem ismeri, az jellemzően kártyából jóslásnak hívja azt, amit a kártyák kirakása során lát, míg mások felfoghatják akár játékként is. Viszont aki elmélyül ebben, az hamar sokkal magasabb szintre fogja helyezni mindazt, amit egy tarot kártya kirakása során tapasztal. Rávilágít problémákra, döntési helyzetekre, a szemünk elé terel mindent, ami éppen aktuális és számottevő.

A tarot kártyák története

A kínálatunkban megtalálható a tarot kártya is a tarokk mellett. Így ha valaki szeretne belevágni, akkor az talál nálunk 78 részes Anne Stokes paklit, mely kártyáiról sárkányok, farkasok, egyszarvúak és tündérek is visszaköszönnek. De mielőtt bárki is belekezdene, érdemes kicsit a történetükkel megismerkedni.

Egy pakli 22 + 46 lapból áll. Az elnevezése a lét örök körforgását fejezi ki: a szóvégi ‘t’ által lesz kerek és egész. Az eredetét tekintve nem egységesek az információk. Vannak, akik Indiából származó cigány kártyákra vezetik vissza a létezését, míg mások egészen egyiptomból eredeztetik a létezését, ahol beavatási szertartásoknál használták őket. Megint más források Izraelhez kötik, Kabbalából eredeztetik, mivel a nagy arkánum lapjainak száma (22) épp annyi, mint ahány betű van a héber ABC-ben.

Az első európai feljegyzések arról számolnak be, hogy ezek a kártyák a 14. századból származnak. Annak ellenére is hatalmas népszerűségnek örvendtek, hogy egyes írásos emlékek szerint be is tiltották ezeket a kártyákat. Feltételezések szerint vagy keresztes lovagok hozták be a kontinensre (Egyiptomból), vagy cigányok hozták magukkal (Indiából). Először 1377-ben keletkezett olyan máig fennmaradt dokumentum, melyben említették. Ekkor Firenzében írtak róla. A kereszténység térnyerésével tiltották és üldözték.

Múlt, jelen, jövő

A tarot jelképekkel dolgozik. A nagy arkánum 22 lapjának szimbólumai a következők: Bolond, Mágus, Papnő, Uralkodónő, Uralkodó, Főpap, Szeretők/Válaszút, Diadalszekér, Igazság, Remete, Szerencsekerék, Erő, Akasztott, Halál, Mérték/Kiegyenlítődés, Ördög/Kísértés, Torony, Csillag, Hold, Nap, Ítélet/Feltámadás, Világ. A szimbólumrendszere azonos az álomfejtéssel és a számmisztikával.

A tarot egyaránt tartalmazza a múltat, a jelent és a jövőt. A nagy arkánum egyfajta térképként szolgál, mely megmutatja, hogy honnan érkeztünk el odáig, ahol most vagyunk, és hogy egyáltalán hol állunk éppen. Valamint azt is, hogy milyen lehetséges úton érhetjük el a célunkat. Nem jósol, de segít utat találni a megfelelő döntések meghozatalához.

Tekinthetünk rá egy olyan eszközként, ami segít felszabadítani a képességeinket. Ugyanakkor ne várjunk tőle jövőmondást, élettervet, sem kész helyzeteket vagy világnézetet! A folyamatos változások alakítják az emberi sorsot, melyben segít eligazodni.

Mi itt a Játéksport oldalán keressük a különlegességeket is. A tarot kártya határozottan illik ebbe a sorba. Próbáld ki te is!